A tárgyfotózás alapjai 2.
A fényhatások jelentősége. Lényeges, hogy a képen jól látsszon a tárgy alakja, és felületének jellege, mintázata. A beállítás mellett ezért a tárgyak megvilágítása is fontos. Az alapvető, hogy a tárgy ne olvadjon össze a háttérrel. Ezért lehetőleg a háttér színének vagy tónusának különböznie kell a tárgytól. Sötét tárgynál és sötét háttérnél segítheti az elkülönülést a körvonalra adott ellenfény. Tehát erre is használható a megfelelő világítás.
Ha a tárgy a fényképezőgép irányából kapja a fényt, nem látható jól a térbelisége. Erre szoktuk mondani, hogy lapos világítás. Hasonló a helyzet akkor is, ha a tárgy minden oldalán azonos erősségű a fény. Ahhoz, hogy érzékelhető legyen a formája, szükségesek az önárnyékok. Ezek akkor jelennek meg, ha egyik oldal erősebb fényt kap mint a másik.
A
legegyszerűbb alapvilágításnál az erősebb fény a fényképezés irányához képest
45 fokban éri a tárgyat. Sokszor használhatunk oldalfényt is. Ez hangsúlyozza
legjobban a formát. Ezeket ki lehet egészíteni az árnyékos oldalon némi
ellenfénnyel.
Szabályos alakú tárgyaknál lehet viszonylag szórt fényt alkalmazni. De ilyenkor
is hasznos, ha az egyik oldal kicsit világosabb mint a másik. A szokásos
fénykontraszt 1:1,5 vagy 1:2.
A fény jellege
A fény jellegét az határozza meg, hogy mekkora felületről érkezik. Az egyik szélsőséges lehetőség, a kicsi, pontszerű fényforrás. Ez éles, határozott szélű vetett árnyékokat hoz létre. Az ilyen fényt keménynek is nevezzük. A mesterséges fényforrásoknál ilyen a lámpák és a vakuk közvetlen fénye.
A másik tipikus fényjelleget a nagy felületű fényforrásnál kapjuk. Ilyenkor a vetett árnyékok széle elmosódott. Ezt lágy, vagy szórt fénynek is nevezzük.A felületi mintázat kiemelését keményebb, irányított fénnyel lehet elérni. Főként a súrlófény alkalmas erre.
A fény jellegéről egy előző bejegyzésben volt szó:
/index.php/2020/02/12/a-feny-jellege/
A fényes tárgyakon tükröződnek a fények. Ezt figyelembe kell venni. A kis felületű fényforrások erős, pontszerű visszacsillanást hoznak létre. Ez hibának számít. Ilyenkor előnyösebb, ha a fény nagy felületről érkezik. A fényforrás elhelyezésénél az a fő szempont, hogy a tárgy melyik részén jelenik meg a tükröződés. Ez akkor jó, ha a hatás természetes. A minden irányból, matt felületről jövő, teljesen szórt fény (pl. pausz sátor) a fényes tárgyaknál nem előnyös. Ezzel a tárgy is mattnak látszik.