A szürke szűrők és használatuk
Mikor érdemes szürke felvételi szűrőt használni? Mit kell tudni ezekről?
Dékán István
A felvételi optikai szűrőket a fotózáskor az objektív elé helyezve használjuk. Régen, az analóg fényképezésnél nagyon sokféle szűrőt használtak a fotósok. Ezek közül a legtöbb színszűrő volt, amelyek az objektíven áthaladó fény színét változtatták meg. A digitális fényképezésnél a képek színének beállítása a fényképezőgéppel és az utómunkával lehetséges. Ezért a felvételi szűrők legnagyobb része mára feleslegessé vált. Maradt azonban néhány olyan szűrő. amelyet most is érdemes használni.
Az egyik ilyen eszköz a szürke szűrő. Nevezik még gray, vagy ND (neutral-density) szűrőnek is. Ennek színe szürke, mert a rajta áthaladó fény színösszetételét nem változtatja meg. Egyszerűen csak csökkenti az áthaladó fény mennyiségét. Azt, hogy mennyit tart vissza a fényből, számértékekkel jelölik. Ezek a számok általában a fényvisszatartás arányszámát fejezi ki. Például az x8 (8x) azt jelenti, hogy a szűrő a fény 1/8 (nyolcad) részét engedi át. Ez megfelel 3 fényértéknek (F-stop).
Alapesetben az objektíven áthaladó fény mennyiségét a rekesznyílással szabályozzuk. Ezzel befolyásoljuk az expozíciót, de az objektív optikai tulajdonságait is. Például a mélységélességet vagy a rajzolat minőségét. A szürke szűrők az expozíció szempontjából helyettesítik a rekeszelést. Úgy csökkentik az objektíven áthaladó fényt, hogy közben nem változik meg a mélységélesség. Erre bizonyos helyzetekben szükség lehet.
Például, ha a háttér életlenné tétele miatt nagy rekesznyílást használunk, és valamilyen oknál fogva nem akarunk nagyon rövid záridőt. Ilyen ok lehet például a vakus derítés. A videó felvételek készítésénél sem minden eszközzel lehet nagyon rövid záridőt használni. Ezért a videózásnál is gyakran használnak szürke szűrőket.
Akkor is jól jön a szürke szűrő, ha erős fényben szeretnénk hosszú idős, bemozdult felvételt készíteni. Szűrő nélkül esetleg a legszűkebb rekesznél sem lehetne megfelelően hosszú záridőt használni.
Az x4, x8 fényvisszatartású szűrők közepesnek számítanak. Léteznek azonban erősebb, x16, x32 vagy x64 (6 Fé) denzitású, sőt sokkal fedettebb szűrők is. Gyakorlati szempontból számolni kell azzal, hogy a nagyon sötét szürke szűrőkön keresztül már nem lehet jól átlátni. Ezért nehézkessé válhat a kép komponálása. Ezekkel az automatikus élességállítás sem működik megbízhatóan. Az ilyen szűrőket ezért legjobb állványról használni. Így a komponálást és az élességállítást elvégezhetjük a szűrő nélkül, az exponálást pedig a szűrővel. Természetesen ilyenkor a beállítás után ki kell kapcsolni az autofókuszt.
Léteznek változtatható frdettségű szürke szűrők is. Ezek két polarizációs szűrőből állnak. Egy gyűrű segítségével az egyiket el lehet forgatni a másikhoz képest. Ennek megfelelően bizonyos határok között változtatható a fedettség.