Villanófény 3.
Vaku a gépen
A villanófény használatának legegyszerűbb módja, ha a vaku a fényképezőgépen van és közvetlenül a témára irányul. Ennek a módszernek azonban sok hátránya van, ezért csak akkor tanácsos használni, ha nincs más lehetőség a téma megvilágítására.

A gépről a témára irányított vaku használatának hátrányai:
- Előnytelen, "lapos" világítás. A tárgyak formája nem érvényesül.
- Erős fénykontraszt, keskeny, sötét árnyékok.
- A fényes felületekben visszacsillan a vaku fénye.
- A különböző távolságban lévő témák nagy megvilágítási különbségeket mutatnak (távolságtörvény).
- Vörös szem effektus: a fény bevilágít a szemfenékre, és ennek vörös színe láthatóvá válik.
Gépről levett vaku
Néhány kellemetlen hiba elkerülhető, ha a vakut levesszük a fényképezőgépről és oldalt, kissé távolabb, vagy feljebb helyezzük el. Elsősorban a piros szemek és a visszacsillanások kerülhetők el ezzel az egyszerű módszerrel. A vakut tarthatjuk kinyújtott kezünkben, vagy el lehet helyezni egy külön állványon (ha a szituáció ezt megengedi). Ha a vaku nem a fényképezőgépen van, akkor meg kell oldani a szinkronizálást. Ez vagy szinkronzsinór hosszabbítóval vagy vezeték nélküli módszerrel lehetséges. Ez utóbbira nem minden fényképezőgép alkalmas. Ha nincs a gépben vezeték nélküli szinkronizálási lehetőség, akkor ez külön kiegészítővel oldható meg. Ilyen például a rádiós távkioldó.


Indirekt vakuzás
Indirekt vagy közvetett világításról akkor beszélünk, ha a fényforrás fényét nem közvetlenül a témára irányítjuk. Ezt a világítási módot elsősorban belső térben lehet használni. Ilyenkor a vakut a mennyezetre vagy a falra kell irányítani. A témát az innen visszaverődő szórt fény világítja meg. Ez a fény már nem egy kis pontból érkezik, mint a közvetlen vakuzásnál. A visszavert fény viszonylag nagy felületről éri a motívumot, ami kedvezőbb. A rendszervakuk ilyenkor is megfelelően vezérlik a vaku fényét. Természetesen csak akkor, ha elég erős a villanás az adott helyen, az adott érzékenységhez.
Az indirekt vakuzás előnyei: - A fény nem a fényképezőgép irányából érkezik, így jobban érvényesül a motívum formája. - A témát szórt fény éri, ezért nem keletkeznek határozott körvonalú, mély árnyékok. - Kisebb a világítás erősségének különbsége a közelebbi és a távolabbi témákon.
Hátrány: - A visszaverődés és a szétszóródás miatt lecsökken a fényenergia. Ezért viszonylag erős vaku szükséges ehhez az üzemmódhoz (lehetőleg 36 feletti vezérszám). A vaku fényének kis energiáját kompenzálhatja a nagyobb ISO érzékenység bhasználata, vagy a nagy fényerejű objektív. Lényeges, hogy a reflektáló felület fehér vagy szürke legyen. Így nem változik meg a visszavert fény színe. Ha a fal vagy a mennyezet, amire világítunk színes, akkor a kép is elszíneződik.

Világítás több vakuval
Összetettebb, szebb világítást lehet kialakítani két vagy több kisvakuval. Ezek közül az egyik a gépen is lehet. Két villanónál például az erősebb fényt (főfény) az oldalt elhelyezett készülékkel szokták adni, a gyengébb derítőfényt a gépen lévő villanó adja. A fényképezőgépek egy része vezérli mind a két villanót.

Kapcsolódó videók:
Amit érdemes megjegyezni
- A géphez illeszkedő rendszervillanó sokoldalú, automata szolgáltatásokat nyújt. - A kisvakukat nem csak gyenge fényben, hanem szabadban, az adott fény kiegészítésére is használhatjuk. - Ha lehetséges, ne irányítsd a gépen lévő vakut közvetlenül a témára. A visszavert fény sokkal szebb. - Több rendszervakuval összetett világítás is létrehozható, akár automata vezérlés mellett.
Rádiós távkioldó
A gépről levett villanó használatát nagyon megkönnyíti és biztonságossá teszi a rádiós távkioldó. Ez két kis készülékből áll. Az adót a fényképezőgép vakupapucsába kell csúsztatni. A villanót a vevőegységgel kapcsoljuk össze. Az ilyen kioldók 50-100 méter távolságon belül biztosítják a vaku elvillantását. Az igényesebb változatok megoldják a villanás fényének TTL, vagy manuális beállítását és egyéb távvezérlési funkciókat is ellátnak. Ilyen például a villanő vetítési szögének beállítása.

Fényformálók rendszervakuhoz
A rendszervakukhoz fényformáló előtéteket is gyártanak. Ezek segítségével a kisvakuk világítási lehetőségei kibővíthetők. A legegyszerűbb fényformáló eszközök a fényképezőgépen lévő villanóhoz használhatók. Ilyen például a különböző diffúzorok. Ezek, ha nem is jelentősen, de lágyabbá teszik a fényt. Komolyabb hatásuk van a villanóra helyezhető mini szoftboxoknak. Ezek a közvetlen vakuzás fényét lágyítják.
Ha a villanó nem a fényképezőgépen van, akkor már ernyővel vagy nagyobb szofboxal is kiegészíthetjük. Mindez több villanóval kombinálva a műtermi stúdióvakukhoz hasonló világítás kialakítására is alkalmas.

A tanfolyam címoldala < Előző Következő >

|